«Кока-кола» – найпопулярніший в світі безалкогольний газований напій, що виготовляється компанією The Coca-Cola Company.
Цей напій винайшов американський фармацевт Джон Пембертон 8 травня 1886 року. За однією з версій «Кока-колу» придумав фермер, який продав свій рецепт Джону стить за 250 доларів.
Назва для нового напою придумав бухгалтер Пембертона Френк Робінсон, який також, володіючи каліграфією, написав слова «Coca-Cola» красивими фігурними літерами, які до сих пір є логотипом напою.
До складу «Кока-кола» входить: 90% газованої води, палений цукор, фосфорна кислота, кофеїн, екстракт з опалого листя коки і горіхів коли (звідки отримано назву). 1% складу довгий час носив загадкова назва “Мерхандіз-7” і його хімічний склад знали всього 10 чоловік в світі (з компанії випускає газовану воду).
Але після скарг споживачів з Туреччини, склад таємничого інгредієнта був відкритий. Як виявилося, це натуральний барвник “кармін” або харчова добавка “кошеніль”, що видобувається з кошенільних червців. У харчовій промисловості він також відомий як кармінова кислота, якій присвоєно міжнародний індекс Е-120.
Кошеніль (франц. Cochenille, від ісп. Cochinilla), загальна назва кількох видів комах з різних родин підряду кокцид, самки яких використовуються для отримання червоної фарби – карміну. Яким власне і є колір етикетки “коки”. Найбільш цінувалася мексиканська кошеніль (Dactylopius cacti), що живе на надземних органах кошенільних кактуса. Родина її – Мексика. Рецепт воістину старий. Ще в 20 роках минулого століття з розвитком виробництва синтетичних барвників культура ця різко скоротилася, проте натуральний кармін ще використовується в деяких галузях промисловості (харчової, парфумерної та ін.), А також для забарвлення мікроскопічних препаратів.
А чи знаєте ви що …
«Coca-Cola» – найтриваліший спонсор Олімпійських Ігор. Співпраця «Кока-коли» з Олімпійським рухом почалося з 1928 року.
Малюючи Санта Клауса для «Coca-Cola» в 1931 році, шведський художник Хеддон Сандблом зобразив його НЕ життєрадісним старим ельфом, як тоді було прийнято, а веселим старим з рум’яними щоками і густою білою бородою. Через роки Санта Сандблома став всім відомим і всіма улюбленим уособленням різдвяних і новорічних свят.
Найбільший знак «Coca-Cola» розташований в чилійському місті Аріка. Його встановили на вершині пагорба. Ширина знака – 122 метра, висота – 40 метрів. Він складений з 70 тисяч пляшок від «Coca-Cola».
Перший зовнішній рекламний щит «Coca-Cola», намальований ще в 1904 році, до цих пір знаходиться на своєму місці в містечку Картерсвілл (штат Джорджія).
У всесвіті гри Fallout існує альтернативна версія «Кока-коли», названа Nuka-Cola.
У грі World of Warcraft існує альтернативна версія «Кока-коли», названа Каджая Кола.