Багатьох цікавить питання – чому волосся на тілі досягаючи певної довжини, більше не ростуть, навіть якщо їх не голити, а волосся на голові ростуть роками і відростають до набагато більшої довжини? Цьому є наукове пояснення.
Кожен волосок росте зі свого окремого фолікула. Усередині фолікула формуються нові клітини волосся і формуються в волосяний стрижень. Як тільки у кореня волоса сформувалися нові клітини, вони виштовхують старі клітини на поверхню шкіри. Коли волосок виходить на поверхню шкіри, його клітини відмирають. Волоски, які ми бачимо – відмерлі клітини.
Фолікул виробляє нові клітини з певною періодичністю, в залежності від частини тіла, на якій росте волосся. Періодичність виробництва нових клітин в фолікулі називається – фазою зростання. Зростання волоска зупиняється, коли фаза зростання завершується (перехід в фазу відпочинку). Коли настає фаза відпочинку, волосяний стрижень відламується і волосок випадає, щоб на його місці міг вирости новий. Таким чином максимальна довжина волосся залежить від тривалості часу, протягом якого волосок перебуває у фазі росту.
Формування волосків на тілі генетично запрограмоване припиняти зростання кожні пару місяців, тому волоски і випадають часто, не досягнувши великої довжини. Волосся на голові запрограмовані рости протягом декількох років, тому вони відростають дуже довгими.
У більшості тварин волоски ростуть і випадають з однаковою швидкістю на всіх ділянках тіла – періоди линьки, коли вони втрачають більшість існуючих волосся, на місці яких виростають нові. У деяких тварин фолікул також може виробляти пігмент (меланін), який відповідає за колір шерсті, в залежності від пори року. Наприклад, взимку меланін не виробляється, і шерсть тварини стає сірою, а після весняної линьки, коли меланін активно виробляється, шерсть набуває певного забарвлення.
У людей вироблення меланіну не залежить від зміни сезону. Волосся втрачають колір в результаті генетичних або гормональних змін, стресів, захворювань або на увазі похилого віку.