Раки живуть у чистій воді і дихають зябрами, як і риби, однак вони можуть перебувати без води деякий час. В середньому рак важить близько 150 грамів, іноді трапляються екземпляри, що досягають маси до 400 грамів.
У раків поганий зір, зате у них прекрасний слух і здатність розрізняти запахи навіть на великій відстані. Завдяки відмінному слуху членистоногі уникають небезпеки. Помітивши небезпеку, раки тут же ховаються в нору чи під каміння. Захищаються раки завдяки потужним і гострим клешнями, які завдають значної шкоди будь-якому ворогові.
Вночі раки залишають свої нори і відправляються на пошуки їжі, тому професійні ловці приступають до лову раків саме вночі. Мисливці часто використовують світло для приманки, який є досить привабливим для ракоподібних.
Основним органом пересування є хвіст, який складається з великої кількості міцних плавників, тому раки рухаються задом наперед і вельми швидко.
Так чому ж річкових раків називають санітарами водойм? Справа в тому, що ракоподібні добре розвиваються тільки в чистій воді. У їжу вживають не тільки рослинність, а й мертву рибу, жаби і навіть не гребують водоплавної птахом. Таким чином вживаючи трупи риб і тварин раки підтримують чистоту в водоймі.
Поїдаючи трупи риб і тварин раки таким чином підтримують чистоту в водоймі. Однак при попаданні в річки і озера хімічних відходів з цим не впораються навіть ці істоти.